Platinum on carbon , PT10%, water content ≤60% , 7440-06-4
Synonym(s):
Pt/C;Platinum;Platinum black;Platinum black 98+;Platinum colloid
CAS NO.:7440-06-4
Empirical Formula: Pt
Molecular Weight: 195.08
MDL number: MFCD00011179
EINECS: 231-116-1
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 1G | RMB119.20 | In Stock |
|
| 5G | RMB399.20 | In Stock |
|
| 25G | RMB1439.20 | In Stock |
|
| others | Enquire |
PRODUCT Properties
| Melting point: | 1772 °C (lit.) |
| Boiling point: | 3827 °C (lit.) |
| Density | 21.45 g/cm3 (lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | 3825°C |
| storage temp. | 2-8°C |
| solubility | Soluble in hot aqua regia. |
| form | wire |
| color | White |
| Specific Gravity | 21.45 |
| PH | 0.5 (20°C in H2O) |
| Resistivity | 10.6 μΩ-cm, 20°C |
| Electrical Conductivity | 9.4× 106S/m |
| Water Solubility | Insoluble |
| Thermal Conductivity | 71 W/(m·K) |
| Merck | 14,7529 |
| Exposure limits | ACGIH: TWA 1 mg/m3 OSHA: TWA 0.002 mg/m3 NIOSH: TWA 1 mg/m3 |
| Dielectric constant | 6.5(Ambient) |
| Stability: | Stable. Platinum black is highly flammable. |
| Cosmetics Ingredients Functions | SKIN CONDITIONING SKIN CONDITIONING - MISCELLANEOUS DEODORANT ANTIMICROBIAL ABRASIVE ANTIOXIDANT |
| InChI | 1S/Pt |
| InChIKey | BASFCYQUMIYNBI-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | [Pt] |
| CAS DataBase Reference | 7440-06-4(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | Platinum(7440-06-4) |
| EPA Substance Registry System | Platinum (7440-06-4) |
Description and Uses
Platinum was discovered in Colombia, South America by Ulloa in 1735 and six years later in 1741 by Wood. The metal was isolated from native platinum by Delisle in 1775 and produced in malleable form by Chabaneau in 1786. Wollaston in 1803 developed a method of obtaining pure malleable platinum from crude platinum by extraction with aqua regia. The process led to the discovery of two other platinum group metals, palladium and rhodium, that were found in the aqua regia extract after platinum precipitated. Platinum derived its name from platina originating from the Spanish word plata for silver, because it was thought to be a trivial unwanted material associated with gold in gold mines of Central America.
Platinum occurs in nature as a bright-white cubic crystalline solid with metallic luster associated with other noble metals of its group. Platinum also occurs as the mineral sperrylite, PtAs2, found as tin-white brittle cubic crystals containing 52−57% platinum in certain nickel-bearing deposits. Some other minerals of platinum are cooperite PtS (Pt 80-86%); and braggite(Pt, Pd, Ni)S (Pt 58-60%). The abundance of platinum in the earth’s crust is estimated to be 0.005 mg/kg.
Platinum is a white noble metal that looks very much like metallic silver found in copper ore. The name platinum comes from the Spanish word plata, meaning silver. Platinum compounds were used in the platinum printing process and for toning silver images.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H228 |
| Precautionary statements | P210-P240-P241-P280-P370+P378 |
| Hazard Codes | F,Xi,Xn,N |
| Risk Statements | 11-37-20-36/37/38-36/37-40-42/43-22-50/53 |
| Safety Statements | 36-7/9-33-16-38-22-26-14-36/37/39-27-24/25-36/37-45-23-61-60 |
| RIDADR | UN 3264 8/PG 3 |
| OEB | C |
| OEL | TWA: 1 mg/m3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | TP2160000 |
| TSCA | TSCA listed |
| HazardClass | 4.1 |
| PackingGroup | III |
| HS Code | 28439000 |
| Storage Class | 13 - Non Combustible Solids |
| Hazardous Substances Data | 7440-06-4(Hazardous Substances Data) |
| IDLA | 4 mg Pt/m3 |
| Limited Quantities | 5.0 Kg (11 lbs) (solid) |
| Excepted Quantities | Max Inner Pack (30g or 30ml) and Max Outer Pack (1Kg or 1L) |



