A6822612
1-Pyrenedodecanoic acid , ≥98.0%(HPLC), used for fluorescence analysis , 69168-45-2
Synonym(s):
12-(1-Pyrenyl)dodecanoic acid
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 1MG | RMB111.20 | In Stock |
|
| 5MG | RMB399.20 | In Stock |
|
| 25MG | RMB1599.20 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 110-111 °C |
| Boiling point: | 594.5±19.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.129±0.06 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | 2-8°C |
| solubility | Soluble in acetonitrile, chloroform, N,N-dimethylformamide, dimethyl sulfoxide, methanol |
| pka | 4.78±0.10, most acidic, temperature: 25°C |
| form | Solid |
| color | Pale yellow solid |
| Appearance | Solid Powder |
| λmax | 341nm, 325nm (MeOH) |
| BRN | 2481235 |
| Biological Applications | Lipid probe; diagnosis of Niemann-Pick disease; studying transport of fatty acids; membrane probe; as substrates for sphingomyelinase activity |
| Major Application | Oxygen sensing material; Langmuir-Blodgett films; liquid crystal orienting film; self-assembled monolayer films; vacuumdeposited films |
| InChI | 1S/C28H32O2/c29-26(30)14-9-7-5-3-1-2-4-6-8-11-21-15-16-24-18-17-22-12-10-13-23-19-20-25(21)28(24)27(22)23/h10,12-13,15-20H,1-9,11,14H2,(H,29,30) |
| InChIKey | JORFLUCVQONOPN-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | OC(=O)CCCCCCCCCCCc1ccc2ccc3cccc4ccc1c2c34 |
Description and Uses
1-Pyrenedodecanoic acid is an amine-reactive, hydrophobic fluorescent probe used to create environment-sensitive bioconjugates.
1-Pyrenedodecanoic acid is used for studies on the uptake of fluorescent fatty acids into cultured cells and oxygen sensing.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| target organs | Respiratory system |
| PPE | dust mask type N95 (US), Eyeshields, Gloves |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
| Hazard Classifications | Eye Irrit. 2 Skin Irrit. 2 STOT SE 3 |



