A6861112
PCB No 52 standard solution , 1000μg/mltransPermethrin , 35693-99-3
Synonym(s):
2,2′,5,5′-PCB;2,2′,5,5′-Tetrachlorobiphenyl
CAS NO.:35693-99-3
Empirical Formula: C12H6Cl4
Molecular Weight: 291.99
MDL number: MFCD00055544
EINECS: 621-615-6
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 1ML | RMB120.00 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 87℃ |
| Boiling point: | 374.95°C (rough estimate) |
| Density | 1.4420 (rough estimate) |
| refractive index | 1.6120 (rough estimate) |
| Flash point: | 4 °C |
| storage temp. | 2-8°C |
| solubility | Chloroform (Slightly), DMSO (Slightly), Ethyl Acetate (Slightly) |
| Water Solubility | 109.5ug/L(25 ºC) |
| BRN | 2053828 |
| Henry's Law Constant | 3.5×10-2 mol/(m3Pa) at 25℃, Li et al. (2003) |
| CAS DataBase Reference | 35693-99-3(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | 2,2',5,5'-Tetrachlorobiphenyl (35693-99-3) |
Description and Uses
2,2',5,5'-Tetrachlorobiphenyl is a polychlorinated biphenyl (PCB) found in air, soil, mammals, and marine animals.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() ![]() GHS08,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H373-H410 |
| Precautionary statements | P260-P273-P314-P391-P501 |
| Hazard Codes | N,Xn,F |
| Risk Statements | 33-50/53-67-65-38-11 |
| Safety Statements | 35-60-61-62-16 |
| RIDADR | 2315 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | DV8660000 |
| HazardClass | 9 |
| PackingGroup | II |






