Rubidium carbonate , 99.8%metalsbasis , 584-09-8
Synonym(s):
Carbonic acid dirubidium;Dirubidium carboxide;Rubidium carbonate
CAS NO.:584-09-8
Empirical Formula: CO3Rb2
Molecular Weight: 230.94
MDL number: MFCD00011188
EINECS: 209-530-9
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 5G | RMB148.00 | In Stock |
|
| 25G | RMB479.20 | In Stock |
|
| 100G | RMB1493.60 | In Stock |
|
| others | Enquire |
PRODUCT Properties
| Melting point: | 837 °C |
| Boiling point: | decomposes at 740℃ [KIR82] |
| storage temp. | Store below +30°C. |
| solubility | 4500g/l |
| form | Powder |
| color | White |
| PH | 11.7 (50g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | soluble |
| Sensitive | Hygroscopic |
| InChI | InChI=1S/CH2O3.Rb.H/c2-1(3)4;;/h(H2,2,3,4);; |
| InChIKey | WPFGFHJALYCVMO-UHFFFAOYSA-L |
| SMILES | C(O)(O)=O.[RbH] |
| CAS DataBase Reference | 584-09-8(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | Carbonic acid, dirubidium salt (584-09-8) |
Description and Uses
Rubidium carbonate is a white powder or colorless crystal with a monoclinic crystal structure. Its chemical formula is Rb2CO3. Rubidium is often sold as rubidium carbonate The chemical properties of rubidium carbonate are stable. Rubidium carbonate is very hygroscopic, soluble in water, and insoluble in alcohol. It can be converted to other rubidium compounds by heating or by reacting with acids. Rubidium carbonate is used in the preparation of rubidium metal, other rubidium salts,and rubidium single crystals. It is also used as a specific glass additives, catalysts, analytical reagents and others. For example, rubidium carbonate can be incorporated into the metal oxide electron transport layers, which can improve the lifetime of quantum-dot light emitting diodes[1]. It can also exist as an alkaline in the high-temperature nucleophile synthesis of a semi-crystalline, aromatic poly(ether ketone)[2].
Special glass formulations.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314-H335 |
| Precautionary statements | P260-P271-P280-P301+P330+P331-P303+P361+P353-P305+P351+P338 |
| target organs | Respiratory system |
| PPE | dust mask type N95 (US), Eyeshields, Gloves |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-37/39 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | FG0650000 |
| F | 3-10 |
| TSCA | TSCA listed |
| HS Code | 2836 99 17 |
| Storage Class | 8A - Combustible corrosive hazardous materials |
| Hazard Classifications | Eye Dam. 1 Skin Corr. 1C STOT SE 3 |
| Toxicity | LD50 orally in Rabbit: 2625 mg/kg |






