A7579658
MDBN , 10mMinDMSO , 1485-00-3
Synonym(s):
3,4-Methylenedioxy-β-nitrostyrene;Syk Inhibitor III - CAS 1485-00-3 - Calbiochem
CAS NO.:1485-00-3
Empirical Formula: C9H7NO4
Molecular Weight: 193.16
MDL number: MFCD00014575
EINECS: 622-830-8
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 1ml | RMB159.20 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 159-163 °C |
| Boiling point: | 329.36°C (rough estimate) |
| Density | 1.4058 (rough estimate) |
| refractive index | 1.5200 (estimate) |
| storage temp. | Sealed in dry,2-8°C |
| solubility | Soluble in DMSO (up to 50 mg/ml). |
| form | Yellow to brown solid |
| color | Yellow |
| Sensitive | Light Sensitive |
| BRN | 192350 |
| Stability: | Stable for 2 years from date of purchase as supplied. Solutions in DMSO may be stored at -20° for up to 1 month. |
| InChI | InChI=1S/C9H7NO4/c11-10(12)4-3-7-1-2-8-9(5-7)14-6-13-8/h1-5H,6H2 |
| InChIKey | KFLWBZPSJQPRDD-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | O1C2=CC=C(C=C[N+]([O-])=O)C=C2OC1 |
| CAS DataBase Reference | 1485-00-3(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | 3,4-Methylenedioxy-«beta»-nitrostyrene(1485-00-3) |
Description and Uses
MDBN (1485-00-3) is an irreversible inhibitor of p97 (IC50 < 10 μM). Cell permeable.
MDBN is a Src and Syk kinase inhibitor that prevents phosphorylation and cytoskeletal association of GPIIb/IIIa and talin.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315-H319 |
| Precautionary statements | P264-P280-P302+P352-P305+P351+P338-P332+P313-P337+P313 |
| Hazard Codes | Xn,Xi,T |
| Risk Statements | 36/37/38-22-25 |
| Safety Statements | 36/37/39-26-45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| RTECS | WL5270000 |
| HS Code | 29329990 |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
| Hazard Classifications | Eye Irrit. 2 Skin Irrit. 2 |






