BD0732653
4-Amino-2,6-dimethylphenol , 96% , 15980-22-0
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 250mg | RMB168.80 | In Stock |
|
| 1g | RMB396.00 | In Stock |
|
| 5g | RMB1388.00 | In Stock |
|
| 25g | RMB4696.00 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 137-138 °C (decomp)(Solv: water (7732-18-5)) |
| Boiling point: | 282.8±28.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.118±0.06 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | 2-8°C, protect from light, stored under nitrogen |
| pka | 10.93±0.23(Predicted) |
| Appearance | Light brown to brown Solid |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P264-P270-P271-P280-P301+P312-P302+P352-P304+P340-P305+P351+P338-P330-P332+P313-P337+P313-P362-P403+P233-P405-P501 |
| HazardClass | IRRITANT |


