BD0901648
3-Chloro-5-ethoxy-4-hydroxybenzaldehyde , 95+% , 70842-33-0
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 1g | RMB646.40 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 149-150 °C |
| Boiling point: | 301.8±37.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.319±0.06 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | 2-8°C |
| pka | 6.45±0.23(Predicted) |
| Appearance | White to off-white Solid |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P264-P270-P271-P280-P302+P352-P304+P340-P330-P362+P364-P405-P501 |







