BD0902953
[2,2'-Bipyridine]-6,6'-dicarbaldehyde , 97% , 49669-26-3
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 100mg | RMB144.80 | In Stock |
|
| 250mg | RMB269.60 | In Stock |
|
| 1g | RMB696.80 | In Stock |
|
| 5g | RMB2344.80 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 236-237 °C |
| Boiling point: | 392.8±42.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.289±0.06 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | -20°C, sealed storage, away from moisture |
| pka | 2.83±0.10(Predicted) |
| Appearance | Light yellow to yellow Solid |
| InChI | InChI=1S/C12H8N2O2/c15-7-9-3-1-5-11(13-9)12-6-2-4-10(8-16)14-12/h1-8H |
| InChIKey | NHWCJRHPJLHJPL-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | C1(C2=NC(C=O)=CC=C2)=NC(C=O)=CC=C1 |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() ![]() GHS08,GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H304-H225 |
| Precautionary statements | P501-P240-P210-P233-P243-P241-P242-P280-P370+P378-P331-P303+P361+P353-P301+P310-P403+P235-P405 |

![[2,2'-Bipyridine]-6,6'-dicarbaldehyde](https://img.chemicalbook.com/CAS/GIF/49669-26-3.gif)


![Diethyl[2,2'-bipyridine]-6,6'-dicarboxylate](https://img.chemicalbook.com/CAS/GIF/65739-40-4.gif)

![[2,2'-Bipyridine]-6,6'-diyldimethanol](https://img.chemicalbook.com/CAS/20180808/GIF/74065-63-7.gif)

