PRODUCT Properties
| Melting point: | 95-103°C |
| Boiling point: | 480.2±45.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.40±0.1 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | Sealed in dry,2-8°C |
| solubility | Methanol (Slightly), Water (Slightly) |
| form | Solid |
| pka | 12.93±0.70(Predicted) |
| color | White to Off-White |
| Major Application | metabolomics vitamins, nutraceuticals, and natural products |
| InChI | 1S/C13H18O6/c14-6-9-10(15)11(16)12(17)13(19-9)18-7-8-4-2-1-3-5-8/h1-5,9-17H,6-7H2/t9-,10-,11+,12-,13-/m1/s1 |
| InChIKey | GKHCBYYBLTXYEV-UJPOAAIJSA-N |
| SMILES | O[C@H]1[C@@H](O[C@@H]([C@H]([C@@H]1O)O)CO)OCC2=CC=CC=C2 |
Description and Uses
metabolomics
vitamins, nutraceuticals, and natural products
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P280-P302+P352-P362+P364 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| HS Code | 29389090 |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |






