BD1737548
2-(Boc-amino)-2-phenylethylamine , 98% , 142910-85-8
Synonym(s):
(2-Amino-1-phenyl-ethyl)carbamic acid tert-butyl ester;tert-Butyl-(2-amino-1-phenylethyl)carbamate;1,1-Dimethylethyl (2-amino-1-phenylethyl)carbamate;2-(Boc-amino)-2-phenylethanamine
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 5g | RMB2200.00 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 85-90°C |
| Boiling point: | 372.2±35.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.066±0.06 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | 2-8°C(protect from light) |
| form | solid |
| pka | 11+-.0.46(Predicted) |
| Appearance | White to off-white Solid |
| optical activity | 0.37°(C=0.99g/100ml CHCL3) |
| InChI | 1S/C13H20N2O2/c1-13(2,3)17-12(16)15-11(9-14)10-7-5-4-6-8-10/h4-8,11H,9,14H2,1-3H3,(H,15,16) |
| InChIKey | IJALRZPKODHZOR-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | CC(C)(C)OC(=O)NC(CN)c1ccccc1 |
Description and Uses
Reactant for:
- Preparation of γ-lactams from carboxylic acids and amines via UDC (Ugi/De-BOC/Cyclize) strategy using isonitriles
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302-H315-H318-H335 |
| Precautionary statements | P280-P301+P312+P330-P302+P352-P305+P351+P338+P310 |
| target organs | Respiratory system |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-37/38-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
| Hazard Classifications | Acute Tox. 4 Oral Eye Dam. 1 Skin Irrit. 2 STOT SE 3 |






