BD2687548
Methyl3'-nitro-[1,1'-biphenyl]-3-carboxylate , 97% , 149506-24-1
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 5g | RMB1778.40 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 88-90 °C |
| Boiling point: | 420.2±38.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.258±0.06 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | 2-8°C |
Description and Uses
Methyl 3-(3-Nitrophenyl)benzoate is a useful intermediate for organic synthesis and other chemical processes.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P280-P305+P351+P338 |

![Methyl3'-nitro-[1,1'-biphenyl]-3-carboxylate](https://img.chemicalbook.com/StructureFile/ChemBookStructure8/GIF/CB6741903.gif)
