BD3181948
5'-O-Trityl-2'-deoxyuridine , 95+% , 14270-73-6
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 1g | RMB3180.80 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 204-205 °C |
| Density | 1.300±0.06 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | 2-8°C |
| pka | 9.39±0.10(Predicted) |
Description and Uses
5’-O-Triphenylmethyl-2’-deoxyuridine is a purine nucleoside analog. Purine nucleoside analogs have broad antitumor activity targeting indolent lymphoid malignancies. Anticancer mechanisms in this process rely on inhibition of DNA synthesis, induction of apoptosis, etc[1].
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |



