BD4685841
N'-((Dimethylamino)methylene)-N,N-dimethylformohydrazonamide , 98% , 16114-05-9
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 250mg | RMB121.60 | In Stock |
|
| 1g | RMB203.20 | In Stock |
|
| 5g | RMB784.00 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 76.0 to 80.0 °C |
| Boiling point: | 188.1±23.0 °C(Predicted) |
| Density | 0.90±0.1 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | Sealed in dry,2-8°C |
| pka | 8.67±0.50(Predicted) |
| form | powder to crystal |
| color | White to Almost white |
| CAS DataBase Reference | 16114-05-9 |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315-H319 |
| Precautionary statements | P264-P280-P302+P352+P332+P313+P362+P364-P305+P351+P338+P337+P313 |
| HS Code | 2928.00.5000 |


