BD8263931
6-Bromo-4-chloropyrido[2,3-d]pyrimidine , 97% , 1215787-31-7
CAS NO.:1215787-31-7
Empirical Formula: C7H3BrClN3
Molecular Weight: 244.48
MDL number: MFCD11040200
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 100mg | RMB318.40 | In Stock |
|
| 250mg | RMB466.40 | In Stock |
|
| 1g | RMB1102.40 | In Stock |
|
| 5g | RMB3336.00 | In Stock |
|
| 10g | RMB6454.40 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 152-154 °C |
| Boiling point: | 334.0±37.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.861±0.06 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | Inert atmosphere,Store in freezer, under -20°C |
| pka | -1.41±0.30(Predicted) |
| Appearance | White to yellow Solid |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H332-H335 |
| Precautionary statements | P261-P280-P305+P351+P338 |

![6-Bromo-4-chloropyrido[2,3-d]pyrimidine](https://img.chemicalbook.com/CAS/GIF/1215787-31-7.gif)

![6-Bromo-2,4-dichloropyrido[2,3-d]pyrimidine](https://img.chemicalbook.com/CAS/20180703/GIF/1234616-70-6.gif)
![2,4,6-trichloro-pyrido[2,3-d]pyrimidine](https://img.chemicalbook.com/CAS/20180703/GIF/958360-30-0.gif)