BD8558331
Methyl 1H-1,2,3-triazole-4-carboxylate , 98% , 4967-77-5
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 250mg | RMB29.60 | In Stock |
|
| 1g | RMB107.20 | In Stock |
|
| 5g | RMB528.80 | In Stock |
|
| 10g | RMB1017.60 | In Stock |
|
| 25g | RMB2200.00 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 13.5-13.8 °C |
| Boiling point: | 279.3±13.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.380±0.06 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | 2-8°C |
| pka | 6.84±0.70(Predicted) |
| Appearance | White to yellow Solid |
| InChI | InChI=1S/C4H5N3O2/c1-9-4(8)3-2-5-7-6-3/h2H,1H3,(H,5,6,7) |
| InChIKey | FZXQUCUWEZQIHL-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | N1C(C(OC)=O)=CN=N1 |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315-H335-H319 |
| Precautionary statements | P264-P280-P305+P351+P338-P337+P313P-P264-P280-P302+P352-P321-P332+P313-P362 |
| HS Code | 2933998090 |



