PRODUCT Properties
| Melting point: | 23-25°C |
| Boiling point: | 76-77 °C/2 mmHg (lit.) |
| Density | 1.059 g/mL at 25 °C (lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | 201 °F |
| storage temp. | 2-8°C, stored under nitrogen |
| solubility | soluble in Chloroform, Methanol |
| pka | 3.22±0.12(Predicted) |
| form | powder to lump to clear liquid |
| color | White or Colorless to Yellow to Orange |
| Water Solubility | Miscible with water. |
| BRN | 111215 |
| InChI | 1S/C7H6N2/c8-5-4-7-3-1-2-6-9-7/h1-3,6H,4H2 |
| InChIKey | UKVQBONVSSLJBB-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | N#CCc1ccccn1 |
| CAS DataBase Reference | 2739-97-1(CAS DataBase Reference) |
| NIST Chemistry Reference | 2-Pyridylacetonitrile(2739-97-1) |
Description and Uses
2-Pyridineacetonitrile is used as a pharmaceutical intermediate. It is also used as an important raw material and intermediate used in organic Synthesis, pharmaceuticals, agrochemicals and dyestuff.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301-H310-H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P262-P280-P301+P310-P302+P352+P310-P305+P351+P338 |
| target organs | Respiratory system |
| PPE | Eyeshields, Faceshields, Gloves, type ABEK (EN14387) respirator filter |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN 3276 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 2-8-9 |
| HazardClass | 6.1 |
| PackingGroup | III |
| HS Code | 29333990 |
| Storage Class | 6.1A - Combustible acute toxic Cat. 1 and 2 very toxic hazardous materials |
| Hazard Classifications | Acute Tox. 3 Oral Eye Irrit. 2 Skin Irrit. 2 STOT SE 3 |
| REACH Registrations | Active |
| Limited Quantities | 5.0 L (1.3 gallons) (liquid) or 5.0 kg (11 lbs) (solid) |
| Excepted Quantities | Max Inner Pack (30g or 30ml) and Max Outer Pack (1Kg or 1L) |





