F617322
Sodium hypochlorite , Null , 7681-52-9
Synonym(s):
bleach;Soda bleaching lye, Eau de Labarraque
CAS NO.:7681-52-9
Empirical Formula: ClNaO
Molecular Weight: 74.44
MDL number: MFCD00011120
EINECS: 231-668-3
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | -16 °C |
| Boiling point: | 111 °C |
| Density | 1.25 g/mL at 20 °C |
| vapor pressure | 17.5 mmHg ( 20 °C) |
| refractive index | 1.3870 |
| storage temp. | 2-8°C |
| solubility | Methanol (Slightly), Water (Slightly) |
| form | Solution |
| color | Light yellow |
| Specific Gravity | 1.209 |
| Odor | pale greenish to yel. liq., chlorine bleach odor |
| PH | 12-13 (20°C, 68 °F) |
| Water Solubility | decomposes. |
| Merck | 14,8628 |
| Dielectric constant | 6.7(Ambient) |
| Exposure limits | ACGIH: Ceiling 2 mg/m3 OSHA: TWA 2 mg/m3 NIOSH: IDLH 10 mg/m3; Ceiling 2 mg/m3 |
| BCS Class | 1 |
| Stability: | Stable. Contact with acids releases poisonous gas ( chlorine ). Light sensitive. Incompatible with strong acids, amines, ammonia, ammonium salts, reducing agents, metals, aziridine, methanol, formic acid, phenylacetonitrile. |
| Cosmetics Ingredients Functions | OXIDISING |
| InChI | 1S/ClO.Na/c1-2;/q-1;+1 |
| InChIKey | SUKJFIGYRHOWBL-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | [Na+].[O-]Cl |
| LogP | -3.42 at 20℃ |
| CAS DataBase Reference | 7681-52-9(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | Sodium hypochlorite (7681-52-9) |
Description and Uses
NaOCl is a strong oxidizer used in swimming pools, and when diluted to 5.25%, it is known as the laundry bleach Clorox.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() ![]() GHS05,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314-H410 |
| Precautionary statements | P273-P280-P303+P361+P353-P304+P340+P310-P305+P351+P338-P363 |
| Hazard Codes | C,Xi,N |
| Risk Statements | 31-34-36/38-36/37/38-50 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45-50A-28A-36-61-50-28 |
| RIDADR | UN 1791 8/PG II/III (HYPOCHLORITE SOLUTION) |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | NH3486300 |
| TSCA | TSCA listed |
| HazardClass | 8 |
| PackingGroup | III |
| HS Code | 28289000 |
| Storage Class | 12 - Non Combustible Liquids |
| Hazard Classifications | Aquatic Acute 1 Aquatic Chronic 2 Eye Dam. 1 Skin Irrit. 2 |
| Hazardous Substances Data | 7681-52-9(Hazardous Substances Data) |
| Toxicity | Skin contact with the solid hypochlorite pentahydrate or its concentrated solution can cause irritation. Ingestion may cause corrosion of mucous membranes and gastric perforation. |
| REACH Registrations | Active |
| Limited Quantities | 5.0 L (1.3 gallons) (liquid) or 5.0 kg (11 lbs) (solid) |
| Excepted Quantities | Max Inner Pack (30g or 30ml) and Max Outer Pack (1Kg or 1L) |





