F831121
Bis(2,2,6,6-tetramethyl-3,5-heptanedionato)lead(II) , Null , 21319-43-7
Synonym(s):
Lead bis(2,2,6,6-tetramethyl-3,5-heptanedionate);Pb(TMHD)2
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 1g | RMB564.80 | In Stock |
|
| 5g | RMB2032.80 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 128 °C |
| Boiling point: | 325°C |
| Flash point: | 134°C/0.1mm subl. |
| storage temp. | 2-8°C |
| form | Powder |
| color | white |
| Exposure limits | NIOSH: IDLH 100 mg/m3; TWA 0.050 mg/m3 |
| InChI | 1S/2C11H20O2.Pb/c2*1-10(2,3)8(12)7-9(13)11(4,5)6;/h2*7,12H,1-6H3;/q;;+2/p-2/b2*8-7-; |
| InChIKey | RFDHUANRWFSKRW-ATMONBRVSA-L |
| SMILES | CC(C)(C)C(=O)\C=C(/O[PbH2]O\C(=C/C(=O)C(C)(C)C)C(C)(C)C)C(C)(C)C |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() ![]() ![]() ![]() GHS03,GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H272-H302+H332-H360Df-H373-H410 |
| Precautionary statements | P201-P210-P273-P301+P312+P330-P304+P340+P312-P308+P313 |
| Hazard Codes | Xi,N,T,O |
| Risk Statements | 33-40-48/22-50/53-61-62-20/22-8 |
| Safety Statements | 45-53-61-60 |
| RIDADR | 2291 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | No |
| HazardClass | 6.1 |
| PackingGroup | III |
| HS Code | 29161995 |
| Storage Class | 5.1B - Oxidizing hazardous materials |
| Hazard Classifications | Acute Tox. 4 Inhalation Acute Tox. 4 Oral Aquatic Acute 1 Aquatic Chronic 1 Repr. 1A STOT RE 2 |








