LN-735832
METHYLDICHLOROPHOSPHINE , 98%(Min,HPLC) , 676-83-5
Synonym(s):
Methyldichlorophosphine;Methylphosphinic dichloride;Methylphosphinous dichloride;Methylphosphonous dichloride;Methylphosphorus dichloride
Update time: 2023-04-23
PRODUCT Properties
| Melting point: | 81.5 °C |
| Boiling point: | 81-82 °C |
| Density | 1.3 |
| refractive index | 1.4944-1.4964 |
| Flash point: | 48 °C |
| storage temp. | Flammables area |
| form | Liquid |
| color | Colorless |
| Water Solubility | Reacts with water. |
| Sensitive | Air & Moisture Sensitive |
| InChI | 1S/CH3Cl2P/c1-4(2)3/h1H3 |
| InChIKey | CDPKWOKGVUHZFR-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | CP(Cl)Cl |
| EPA Substance Registry System | Methylphosphonous dichloride (676-83-5) |
Description and Uses
Methyldichlorophosphine is used to prepare difunctional phosphonoamidite coupling reagents in nucleoside chemistry and "phospha-Wittig"reagents.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H252-H318-H226-H250-H301-H311-H314-H331 |
| Precautionary statements | P210-P303+P361+P353-P305+P351+P338-P405-P422a-P501a-P222-P231-P261-P280-P301+P310-P422 |
| PPE | Faceshields, Gloves, Goggles, type ABEK (EN14387) respirator filter |
| Hazard Codes | T-F,T,F |
| Risk Statements | 34-29-23/24/25-17-14-10 |
| Safety Statements | 8-45-43-36/37/39-33-26-16-23 |
| RIDADR | 2845 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | TSCA listed |
| HazardClass | 6.1 |
| PackingGroup | I |
| HS Code | 29310099 |
| Storage Class | 4.2 - Pyrophoric and self-heating hazardous materials |
| Hazard Classifications | Acute Tox. 4 Inhalation Acute Tox. 4 Oral Eye Dam. 1 Pyr. Liq. 1 Skin Corr. 1B |









