PRODUCT Properties
| Melting point: | >360 °C |
| Boiling point: | 755.6±62.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.427±0.06 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | 2-8°C, stored under nitrogen |
| pka | 8.21±0.40(Predicted) |
| Appearance | Light yellow to yellow Solid |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H412 |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Precautionary statements | P273-P501 |


