A6630212
Poly(ethylene-co-vinyl acetate) , Ethyl acetate 18wt.%, Melting index 2.5g/10min (190 ° C/2.16kg) , 24937-78-8
CAS NO.:24937-78-8
Empirical Formula: C18H30O6X2
Molecular Weight: 342.43
MDL number: MFCD00133996
EINECS: 607-457-0
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 250G | RMB58.40 | In Stock |
|
| 1KG | RMB161.60 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 75 °C |
| Boiling point: | <200 °C |
| Density | 0.948 g/mL at 25 °C |
| refractive index | 1.476 |
| refractive index | 1.482 |
| refractive index | 1.485 |
| Flash point: | 260 °C |
| storage temp. | 2-8°C, sealed storage, away from moisture |
| solubility | toluene, THF, and MEK: soluble |
| form | pellets |
| color | White to off-white |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents, bases. |
| Cosmetics Ingredients Functions | EMULSION STABILISING BINDING FILM FORMING |
| InChI | 1S/C4H6O2.C2H4/c1-2-3-4(5)6;1-2/h2H,1,3H2,(H,5,6);1-2H2 |
| InChIKey | DQXBYHZEEUGOBF-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | C(OC(=O)C)(CCCC(*)OC(=O)C)CCCC(OC(=O)C)CCC* |$;;;;;;;;;*;;;;;;;;;;;;;;;;*$| |
| LogP | 0.542 (est) |
| CAS DataBase Reference | 24937-78-8 |
| EPA Substance Registry System | Ethylene vinyl acetate polymer (24937-78-8) |
Description and Uses
Flexible tubing, color concentrates, gaskets and molded parts for autos, plastic lenses and pumps.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H351 |
| Precautionary statements | P201-P202-P280-P308+P313-P405-P501 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 40 |
| Safety Statements | 24/25-36/37 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | 000000041485 |
| Autoignition Temperature | 500 °F |
| TSCA | TSCA listed |
| HS Code | 3905290000 |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |





