A6897112
Propylene Sulfide (stabilized with Butyl Mercaptan) , >98.0%(GC) , 1072-43-1
Synonym(s):
Methylthiirane
CAS NO.:1072-43-1
Empirical Formula: C3H6S
Molecular Weight: 74.14
MDL number: MFCD00005160
EINECS: 214-007-3
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 1ML | RMB167.20 | In Stock |
|
| 5ML | RMB639.20 | In Stock |
|
| 25ML | RMB1624.00 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | -91°C |
| Boiling point: | 72-75 °C (lit.) |
| Density | 0.946 g/mL at 25 °C (lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | 50 °F |
| storage temp. | 2-8°C |
| form | Liquid |
| color | Clear colorless |
| Odor Threshold | 0.001ppm |
| BRN | 383559 |
| InChI | 1S/C3H6S/c1-3-2-4-3/h3H,2H2,1H3 |
| InChIKey | MBNVSWHUJDDZRH-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | CC1CS1 |
| CAS DataBase Reference | 1072-43-1(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | Thiirane, methyl- (1072-43-1) |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() ![]() GHS02,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301+H331-H225-H301-H315-H319-H332 |
| Precautionary statements | P210-P301+P310-P305+P351+P338-P233-P240-P241+P242+P243-P261-P264-P270-P271-P280-P301+P310+P330-P303+P361+P353-P304+P340+P311-P370+P378-P403+P233-P405-P501 |
| PPE | Eyeshields, Faceshields, Gloves, type ABEK (EN14387) respirator filter |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-20/22-36/38 |
| Safety Statements | 16-26-36 |
| RIDADR | UN 1992 3/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | TZ2625000 |
| F | 9 |
| TSCA | TSCA listed |
| HazardClass | 3.1 |
| PackingGroup | II |
| HS Code | 29309099 |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| Hazard Classifications | Acute Tox. 3 Oral Acute Tox. 4 Inhalation Eye Irrit. 2 Flam. Liq. 2 Skin Irrit. 2 |







