A7640912
Tris(4-formylphenyl)amine , 97% , 119001-43-3
Synonym(s):
4,4′,4″-Nitrilotrisbenzaldehyde;4,4′,4″-Triformyltriphenylamine
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 250MG | RMB147.20 | In Stock |
|
| 1G | RMB463.20 | In Stock |
|
| 5G | RMB2063.20 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 244-248 °C |
| Boiling point: | 551.1±45.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.288±0.06 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | under inert gas (nitrogen or Argon) at 2-8°C |
| solubility | soluble in Chloroform |
| form | powder to crystal |
| pka | -10.76±0.50(Predicted) |
| color | Light yellow to Yellow to Green |
| InChI | InChI=1S/C21H15NO3/c23-13-16-1-7-19(8-2-16)22(20-9-3-17(14-24)4-10-20)21-11-5-18(15-25)6-12-21/h1-15H |
| InChIKey | YOXHQRNDWBRUOL-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | N(C1=CC=C(C=C1)C=O)(C1=CC=C(C=C1)C=O)C1=CC=C(C=C1)C=O |
| CAS DataBase Reference | 119001-43-3 |
Description and Uses
Used in preparation of triangular ligands for self-assembly into M4L4 tetrahedra.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H317-H413 |
| Precautionary statements | P273-P280-P302+P352 |
| PPE | dust mask type N95 (US), Eyeshields, Faceshields, Gloves |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 43 |
| Safety Statements | 36/37 |
| WGK Germany | 3 |
| HS Code | 29223990 |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
| Hazard Classifications | Aquatic Chronic 4 Skin Sens. 1 |







