PRODUCT Properties
| Melting point: | 1545 °C (lit.) |
| Boiling point: | 1950 °C (lit.) |
| Density | 9.332 g/mL at 25 °C (lit.) |
| storage temp. | 15-25°C |
| solubility | soluble in dilute acid solutions |
| form | powder |
| color | Silver-gray |
| Specific Gravity | 9.332 |
| PH | 0.5 (20°C in H2O) |
| Resistivity | 90 μΩ-cm, 20°C |
| Electrical Conductivity | 1.4× 106S/m |
| Water Solubility | slowly reacts with H2O; soluble in dilute acids [HAW93] |
| Thermal Conductivity | 17 W/(m·K) |
| Sensitive | Air & Moisture Sensitive |
| Merck | 13,9471 |
| Exposure limits | ACGIH: TWA 2 ppm; STEL 4 ppm OSHA: TWA 2 ppm(5 mg/m3) NIOSH: IDLH 25 ppm; TWA 2 ppm(5 mg/m3); STEL 4 ppm(10 mg/m3) |
| InChI | 1S/Tm |
| InChIKey | FRNOGLGSGLTDKL-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | [Tm] |
| Shear Modulus | 30.5 GPa |
| Poissons Ratio | 0.213 |
| Hardness, Vickers | 48 |
| Bulk Modulus | 44.5 GPa |
| CAS DataBase Reference | 7440-30-4(CAS DataBase Reference) |
| EPA Substance Registry System | Thulium (7440-30-4) |
Description and Uses
Thulium(III) carbonate hydrate has specialized uses in ceramics, glass, phosphors, lasers, and also is the important dopant for fibre amplifiers. Thulium(III) carbonate hydrate has use in ferrites, ceramic magnetic materials that are used in microwave equipment.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H228-H319-H335-H260 |
| Precautionary statements | P210-P261-P305+P351+P338-P223-P231+P232-P240-P280-P501a |
| Hazard Codes | F,Xi,C |
| Risk Statements | 15-17-36/37-34-23/24/25 |
| Safety Statements | 26-36-43-45-36/37/39-27 |
| RIDADR | UN 3089 4.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10 |
| TSCA | TSCA listed |
| HazardClass | 4.1 |
| PackingGroup | II |
| HS Code | 28053090 |
| Storage Class | 13 - Non Combustible Solids |






