A8436632
5-Chloro-2-nitro-4-(trifluoromethyl)aniline , 95% , 35375-74-7
CAS NO.:35375-74-7
Empirical Formula: C7H4ClF3N2O2
Molecular Weight: 240.57
MDL number: MFCD03788547
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 250MG | RMB82.40 | In Stock |
|
| 1G | RMB175.20 | In Stock |
|
| 5G | RMB516.00 | In Stock |
|
| 25G | RMB2149.60 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 113 °C |
| Boiling point: | 310.7±42.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.614±0.06 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | Keep in dark place,Inert atmosphere,Room temperature |
| pka | -3.78±0.25(Predicted) |
| Appearance | Light brown to yellow Solid |
Description and Uses
5-Chloro-2-nitro-4-(trifluoromethyl)aniline is a reagent used in the preparation of fused imidazole biocides.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302+H312+H332-H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P280-P305+P351+P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | UN2811 |
| Hazard Note | Irritant |
| HazardClass | 6.1 |
| HS Code | 2826199090 |
| Limited Quantities | 5.0 L (1.3 gallons) (liquid) or 5.0 kg (11 lbs) (solid) |
| Excepted Quantities | Max Inner Pack (30g or 30ml) and Max Outer Pack (1Kg or 1L) |



