BD0841648
2-(4-Ethylphenyl)acetonitrile , 98% , 51632-28-1
CAS NO.:51632-28-1
Empirical Formula: C10H11N
Molecular Weight: 145.2
MDL number: MFCD00040893
EINECS: 676-427-7
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 1g | RMB717.60 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Boiling point: | 110°C 1mm |
| Density | 0,97 g/cm3 |
| refractive index | 1.5164 |
| Flash point: | 110°C/1mm |
| storage temp. | 2-8°C |
| BRN | 2613187 |
| CAS DataBase Reference | 51632-28-1(CAS DataBase Reference) |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS06 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302-H312-H331 |
| Precautionary statements | P261-P280h-P304+P340-P311a-P405-P501a |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 20/21/22 |
| Safety Statements | 23-36/37/39 |
| RIDADR | 3276 |
| HazardClass | 6.1 |
| PackingGroup | III |







