PRODUCT Properties
| Boiling point: | 85-90 °C0.2 atm(lit.) |
| Density | 0.960 g/mL at 25 °C(lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | >230 °F |
| storage temp. | 2-8°C |
| BRN | 155941 |
| CAS DataBase Reference | 4395-87-3(CAS DataBase Reference) |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302-H312-H331 |
| Precautionary statements | P261-P280h-P304+P340-P311a-P405-P501a |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 20/21/22 |
| Safety Statements | 23-24/25 |
| RIDADR | 3276 |
| WGK Germany | 3 |
| HazardClass | 6.1 |
| PackingGroup | III |
| HS Code | 2926907090 |
| Limited Quantities | 5.0 L (1.3 gallons) (liquid) or 5.0 kg (11 lbs) (solid) |
| Excepted Quantities | Max Inner Pack (30g or 30ml) and Max Outer Pack (1Kg or 1L) |






