BD7975431
2-(4-Isopropylphenyl)acetic acid , 98% , 4476-28-2
CAS NO.:4476-28-2
Empirical Formula: C11H14O2
Molecular Weight: 178.23
MDL number: MFCD00041035
EINECS: 224-755-2
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 100mg | RMB24.00 | In Stock |
|
| 250mg | RMB28.80 | In Stock |
|
| 1g | RMB42.40 | In Stock |
|
| 5g | RMB129.60 | In Stock |
|
| 10g | RMB250.40 | In Stock |
|
| 25g | RMB549.60 | In Stock |
|
| 100g | RMB1658.40 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 51-52°C |
| Boiling point: | 170-174 °C(Press: 14 Torr) |
| Density | 1.067±0.06 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | Sealed in dry,Room Temperature |
| solubility | Chloroform (Slightly), DMSO (Slightly) |
| pka | pK1:4.391 (25°C) |
| form | Solid |
| color | White to Pale Yellow |
| BRN | 2328756 |
| CAS DataBase Reference | 4476-28-2(CAS DataBase Reference) |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P280a-P304+P340-P305+P351+P338-P405-P501a |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-24/25 |
| HazardClass | IRRITANT |
| HS Code | 29163990 |







