BD2266248
2-(Bromomethyl)-1,1-difluorocyclopropane , 97% , 77613-65-1
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 100mg | RMB444.80 | In Stock |
|
| 250mg | RMB756.00 | In Stock |
|
| 1g | RMB2040.80 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Boiling point: | 108-109°C |
| Density | 1.69g/ml |
| storage temp. | -20°C, stored under nitrogen |
| form | liquid |
| color | Clear colourless |
| InChI | InChI=1S/C4H5BrF2/c5-2-3-1-4(3,6)7/h3H,1-2H2 |
| InChIKey | TUDJNSKRXIUOAJ-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | C1(F)(F)CC1CBr |
| CAS DataBase Reference | 77613-65-1 |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS06,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226-H312-H331-H302 |
| Precautionary statements | P210-P261-P280-P303+P361+P353-P405-P501a |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| RIDADR | UN1993 |
| WGK Germany | 3 |
| HazardClass | 3 |
| HS Code | 2902190000 |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
| Hazard Classifications | Acute Tox. 4 Oral |
| Limited Quantities | 5.0 L (1.3 gallons) (liquid) |
| Excepted Quantities | Max Inner Pack (30g or 30ml) and Max Outer Pack (1Kg or 1L) |





