BD3987248
1-((Trifluoromethyl)sulfonyl)-1H-imidazole , 98% , 29540-81-6
Synonym(s):
1-(Trifluoromethylsulfonyl)imidazole
CAS NO.:29540-81-6
Empirical Formula: C4H3F3N2O2S
Molecular Weight: 200.14
MDL number: MFCD00037891
EINECS: 249-686-5
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 250mg | RMB150.40 | In Stock |
|
| 1g | RMB388.80 | In Stock |
|
| 5g | RMB1093.60 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 19-21 °C |
| Boiling point: | 40°C/10mmHg(lit.) |
| Density | 1.525 g/mL at 20 °C(lit.) |
| refractive index | n |
| storage temp. | Inert atmosphere,2-8°C |
| pka | -0.65±0.10(Predicted) |
| form | clear liquid |
| Specific Gravity | 1.525 |
| color | Colorless to Almost colorless |
| BRN | 912561 |
| CAS DataBase Reference | 29540-81-6(CAS DataBase Reference) |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315-H319-H227 |
| Precautionary statements | P501-P210-P264-P280-P302+P352-P370+P378-P337+P313-P305+P351+P338-P362+P364-P332+P313-P403+P235 |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| Risk Statements | 20/21/22 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | UN 2810 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| HazardClass | 6.1(b) |
| PackingGroup | III |
| HS Code | 2933299090 |




