BD5155441
Bis(1,5-cyclooctadiene)iridium(I)tetrafluoroborate , 97% , 35138-23-9
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 100mg | RMB308.00 | In Stock |
|
| 250mg | RMB628.00 | In Stock |
|
| 1g | RMB2240.00 | In Stock |
|
| 5g | RMB3184.00 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 32-48 °C |
| Flash point: | 149 °C |
| storage temp. | -20°C |
| solubility | Soluble in chloroform, methylene chloride |
| form | crystal |
| color | dark red |
| Sensitive | Air & moisture sensitive |
| InChI | InChI=1S/2C8H8.BF4.Ir/c2*1-2-4-6-8-7-5-3-1;2-1(3,4)5;/h2*1-2,7-8H2;;/q;;-1;+1 |
| InChIKey | GEHRHWXZKTVIRO-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | [B+3]([F-])([F-])([F-])[F-].[Ir+]123456(C7CCC1=C2CCC3=7)C1CCC4=C5CCC6=1 |
Description and Uses
Bis(1,5-cyclooctadiene)iridium(I) tetrafluoroborate is used as a halogenated compound for proteomics research. It is also used as intermediates in pharmaceuticals and chemical research.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H301-H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P280-P301+P310-P305+P351+P338-P405-P501A |
| PPE | Eyeshields, Gloves, type N95 (US) |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | No |
| HS Code | 28439000 |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |




![Bis[1,2-bis(diphenylphosphino)ethane]palladium(0)](https://img.chemicalbook.com/CAS/GIF/31277-98-2.gif)

