BD8558731
Benzyl (2-bromoethyl)carbamate , 98% , 53844-02-3
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 250mg | RMB20.00 | In Stock |
|
| 1g | RMB24.00 | In Stock |
|
| 5g | RMB88.80 | In Stock |
|
| 10g | RMB164.00 | In Stock |
|
| 25g | RMB384.80 | In Stock |
|
| 100g | RMB1208.00 | In Stock |
|
| 500g | RMB4268.80 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 45 °C |
| Boiling point: | 361.1±35.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.428 |
| storage temp. | Inert atmosphere,Store in freezer, under -20°C |
| pka | 11.55±0.46(Predicted) |
| Appearance | Off-white to light yellow <45°C Solid,>45°C Liquid |
| InChI | InChI=1S/C10H12BrNO2/c11-6-7-12-10(13)14-8-9-4-2-1-3-5-9/h1-5H,6-8H2,(H,12,13) |
| InChIKey | HREXFDIZSAUXBO-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | C(OCC1=CC=CC=C1)(=O)NCCBr |
Description and Uses
N-(2-Bromoethyl)-phenylmethyl ester carbamic acid is known to be use in organic reactions as a reactant or reagent.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302+H312+H332-H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P271-P280 |
| HS Code | 2921199990 |




