BD9256831
Methyl 2,4-dihydroxy-5-nitrobenzoate , 95% , 271261-71-3
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 100mg | RMB35.20 | In Stock |
|
| 250mg | RMB82.40 | In Stock |
|
| 1g | RMB251.20 | In Stock |
|
| 5g | RMB871.20 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 168.5 °C |
| Boiling point: | 433.3±25.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.566±0.06 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | under inert gas (nitrogen or Argon) at 2-8°C |
| pka | 5.45±0.27(Predicted) |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |




