BD9551755
4'-Chloro-[1,1'-biphenyl]-4-ol , 98% , 28034-99-3
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 250mg | RMB88.80 | In Stock |
|
| 1g | RMB229.60 | In Stock |
|
| 5g | RMB755.20 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 146°C |
| Boiling point: | 335.0±17.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.239±0.06 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | -20°C Freezer, Under inert atmosphere |
| solubility | Chloroform (Slightly), DMSO (Slightly), Methanol (Slightly) |
| pka | 9.61±0.26(Predicted) |
| form | Solid |
| color | White to Off-White |
Description and Uses
4-Chloro-4''-hydroxybiphenyl can be used for binding and activity toward thyroid hormone receptor alpha.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315-H319 |
| Precautionary statements | P264-P280-P302+P352+P332+P313+P362+P364-P305+P351+P338+P337+P313 |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 36/37/39 |
| HS Code | 2908.19.6000 |

![4'-Chloro-[1,1'-biphenyl]-4-ol](https://img.chemicalbook.com/CAS/GIF/28034-99-3.gif)


