PRODUCT Properties
| Melting point: | -74.6°C |
| Boiling point: | 49 °C0.1 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.834 g/mL at 25 °C(lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | 183 °F |
| InChI | InChI=1S/C10H22S/c1-9(2)5-7-11-8-6-10(3)4/h9-10H,5-8H2,1-4H3 |
| InChIKey | JWEWNTJADCWFRP-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | S(CCC(C)C)CCC(C)C |
| NIST Chemistry Reference | Butane, 1,1'-thiobis[3-methyl-(544-02-5) |
| EPA Substance Registry System | Butane, 1,1'-thiobis[3-methyl- (544-02-5) |
Description and Uses
Diisopentyl sulfide has been introduced into the synthesis reaction system of Cu–In–S (CIS) quantum dots, and its main purpose is to enhance the reactivity of indium precursors.
Safety
| Safety Statements | 24/25 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | TSCA listed |





