LN-351727
(+)-CYCLOSATIVENE , 99.00% , 22469-52-9
Update time: 2023-04-23
PRODUCT Properties
| Boiling point: | 87 °C/10 mmHg (lit.) |
| Density | 0.929 g/mL at 25 °C (lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | >230 °F |
| storage temp. | 2-8°C |
| form | liquid |
| optical activity | [α]20/D +78°, neat |
| BRN | 6791339 |
| InChI | 1S/C15H24/c1-8(2)9-5-6-14(3)10-7-11-13(12(9)10)15(11,14)4/h8-13H,5-7H2,1-4H3/t9-,10+,11-,12+,13-,14-,15-/m0/s1 |
| InChIKey | XBWACJDEQIZTPR-YIZGKYRPSA-N |
| SMILES | [H][C@@]12C[C@@]3([H])[C@@]4([H])[C@]1([H])[C@@H](CC[C@]2(C)[C@@]34C)C(C)C |
| LogP | 5.864 (est) |
Safety
| PPE | Eyeshields, Gloves |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-23 |
| Storage Class | 12 - Non Combustible Liquids |






