PRODUCT Properties
| Density | 2.63±0.1 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | −20°C |
| solubility | H2O: 50 mg/mL, clear, colorless |
| pka | pK3:2.9;pK4:6.3;pk5:9.6 (25°C,μ=0.1) |
| CAS DataBase Reference | 146-91-8(CAS DataBase Reference) |
Description and Uses
Guanosine 5''-Diphosphate is used in methods of modulating immune activity using modulators of STING and purinergic receptors and screening assays.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Safety Statements | 22-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 3-10-21 |







