M0530935
Copper(II)formatehydrate , 97% , 544-19-4
CAS NO.:544-19-4
Empirical Formula: C2H2CuO4
Molecular Weight: 153.58
MDL number: MFCD00050829
EINECS: 208-865-8
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 1g | RMB284.80 | In Stock |
|
| 5g | RMB906.40 | In Stock |
|
| 25g | RMB2267.20 | In Stock |
|
| 100g | RMB5668.00 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 130°C |
| Density | 1,831 g/cm3 |
| solubility | insoluble in organic solvents |
| form | Powder |
| Specific Gravity | 1.831 |
| color | green to blue |
| Water Solubility | 12.5g/100mL H2O [CRC10]; insoluble most organic solvents [MER06] |
| Merck | 14,2639 |
| InChI | InChI=1S/2CH2O2.Cu/c2*2-1-3;/h2*1H,(H,2,3);/q;;+2/p-2 |
| InChIKey | HFDWIMBEIXDNQS-UHFFFAOYSA-L |
| SMILES | [Cu](OC=O)OC=O |
| EPA Substance Registry System | Formic acid, copper(2+) salt (2:1) (544-19-4) |
Description and Uses
Copper formate is used for the control of bacteria and mildew in cellulosic materials.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() ![]() ![]() GHS09,GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315-H410-H317-H301-H318 |
| Precautionary statements | P264-P270-P301+P310-P321-P330-P405-P501-P273-P391-P501-P261-P272-P280-P302+P352-P333+P313-P321-P363-P501-P264-P280-P302+P352-P321-P332+P313-P362-P280-P305+P351+P338-P310 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 20/21/22-50/53-22 |
| Safety Statements | 22-36/37/39-61-60 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| TSCA | TSCA listed |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
| Hazard Classifications | Acute Tox. 4 Oral Aquatic Acute 1 Aquatic Chronic 1 |
| Hazardous Substances Data | 544-19-4(Hazardous Substances Data) |
| REACH Registrations | Inactive |









