M3535257
DIMETHYLSILOXANE-[50-55%(60%PROPYLENEOXIDE/40%ETHYLENEOXIDE)]BLOCKCOPOLYMER , viscosity4000?cSt(25?C) , 68937-55-3
CAS NO.:68937-55-3
Empirical Formula: C2H10OSi2
Molecular Weight: 106.271
MDL number: MFCD00240066
EINECS: 614-823-3
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 100g | RMB534.40 | In Stock |
|
| 500g | RMB2256.00 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | -30°C |
| Boiling point: | >205°C |
| Density | 1.04 g/mL at 25 °C(lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | >230 °F |
| solubility | H2O: above 43 °Cinsoluble |
| Specific Gravity | 0.98 |
| color | Light yellow translucent liquid |
| EPA Substance Registry System | Siloxanes and Silicones, di-Me, 3-hydroxypropyl Me, ethoxylated propoxylated (68937-55-3) |
Safety
| Hazard statements | H413 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | TSCA listed |

![DIMETHYLSILOXANE-[50-55%(60%PROPYLENEOXIDE/40%ETHYLENEOXIDE)]BLOCKCOPOLYMER](https://img.chemicalbook.com/CAS/GIF/68937-55-3.gif)
![DIMETHYLSILOXANE-[65-70%(60%PROPYLENEOXIDE/40%ETHYLENEOXIDE)]BLOCKCOPOLYMER](https://img.chemicalbook.com/CAS/GIF/67762-85-0.gif)
