M3800657
DIMETHYLSILOXANE-[65-70%(60%PROPYLENEOXIDE/40%ETHYLENEOXIDE)]BLOCKCOPOLYMER , viscosity1800cSt(25?C) , 67762-85-0
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 100g | RMB352.00 | In Stock |
|
| 500g | RMB1668.00 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | -20°C |
| Boiling point: | >205°C |
| Density | 1,02 g/cm3 |
| refractive index | 1.4456 |
| Flash point: | 113°C |
| Specific Gravity | 1.02 |
| EPA Substance Registry System | Siloxanes and Silicones, di-Me, 3-hydroxypropyl Me, ethers with polyethylene-polypropylene glycol mono-Me ether (67762-85-0) |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H312-H332-H335-H302-H319-H315 |
| Precautionary statements | P261-P271-P304+P340-P312-P264-P280-P305+P351+P338-P337+P313P-P264-P270-P301+P312-P330-P501-P264-P280-P302+P352-P321-P332+P313-P362-P280-P302+P352-P312-P322-P363-P501 |
| TSCA | TSCA listed |

![DIMETHYLSILOXANE-[65-70%(60%PROPYLENEOXIDE/40%ETHYLENEOXIDE)]BLOCKCOPOLYMER](https://img.chemicalbook.com/CAS/GIF/67762-85-0.gif)

![DIMETHYLSILOXANE-[50-55%(60%PROPYLENEOXIDE/40%ETHYLENEOXIDE)]BLOCKCOPOLYMER](https://img.chemicalbook.com/CAS/GIF/68937-55-3.gif)

