MK-0557? , ≥99% , 328232-95-7
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 5mg | RMB1413.60 | In Stock |
|
| 10mg | RMB2188.80 | In Stock |
|
| others | Enquire |
PRODUCT Properties
| Melting point: | 240.0-240.6 °C |
| Boiling point: | 708.7±60.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.46±0.1 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | Store at -20°C |
| solubility | DMF: 5 mg/ml; DMF:PBS(pH 7.2)(1:1): 0.5 mg/ml; DMSO: 3 mg/ml |
| pka | 13.40±0.20(Predicted) |
| form | A crystalline solid |
| color | White to off-white |
Description and Uses
MK-0557 is a potent antagonist of the neuropeptide Y (NPY) receptor Y5 (Kis = 1.3, 0.79, 0.74, and 1.4 nM for human, rhesus monkey, mouse, and rat receptors, respectively). It is >7,500-fold selective for Y5 over other receptors and lacks activity in a panel of 180 receptors, enzymes, and ion channels at concentrations up to 1 μM. MK-0557 increases intracellular calcium in CHO cells expressing the human Y5 receptor in a concentration-dependent manner. In vivo, MK-0557 (30 mg/kg) reduces body weight gain in wild-type and diet-induced obese mice. It also reduces retroperitoneal fat pad weight, epididymal and mesenteric fat pad weights, leptin levels, and food intake in lean mice fed a high-fat diet.
MK-0557 is a highly selective, orally available neuropeptide Y5 receptor antagonist with a Ki of 1.6 nM.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P264-P270-P271-P280-P301+P312-P302+P352-P304+P340-P305+P351+P338-P330-P332+P313-P337+P313-P362-P403+P233-P405-P501 |







