A6962512
Pinosylvin , 97.0%(HPLC) , 22139-77-1
Synonym(s):
(E)-3,5-Stilbenediol;(E)-5-(2-Phenylethenyl)-1,3-benzenediol;trans-3,5-Dihydroxystilbene;5-Styrylresorcinol;Pinosylvine
CAS NO.:22139-77-1
Empirical Formula: C14H12O2
Molecular Weight: 212.24
MDL number: MFCD00210544
EINECS: 683-184-0
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 5MG | RMB279.20 | In Stock |
|
| 10mg | RMB503.20 | In Stock |
|
| 25mg | RMB1135.20 | In Stock |
|
| 50mg | RMB2047.20 | In Stock |
|
| 100mg | RMB3343.20 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 153-157 °C |
| Boiling point: | 312.08°C (rough estimate) |
| Density | 1.1035 (rough estimate) |
| refractive index | 1.6000 (estimate) |
| storage temp. | 2-8°C |
| solubility | DMF: 10mg/mL; DMF:PBS (pH 7.2) (1:50): 0.01mg/mL; DMSO: 10mg/mL; Ethanol: 20mg/mL; Ethanol:PBS (pH 7.2) (1:50): 0.01mg/mL |
| form | A solid |
| pka | 9.34±0.10(Predicted) |
| color | White to off-white |
| BRN | 1870942 |
| InChI | InChI=1S/C14H12O2/c15-13-8-12(9-14(16)10-13)7-6-11-4-2-1-3-5-11/h1-10,15-16H/b7-6+ |
| InChIKey | YCVPRTHEGLPYPB-VOTSOKGWSA-N |
| SMILES | C1(O)=CC(/C=C/C2=CC=CC=C2)=CC(O)=C1 |
| LogP | 3.680 (est) |
Description and Uses
Pinosylvin, a pre-infectious stilbenoid toxin, is used to study its properties as a fungitoxin and therapeutic agent. Pinosylvin is used as a representative stilbene to study its biological actions and therapeutic value in processes such as cell survival, apoptosis and cell mobility.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315-H319-H335-H400 |
| Precautionary statements | P273-P302+P352-P305+P351+P338 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 22-36-51/53 |
| Safety Statements | 26-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | WJ5580000 |







