PRODUCT Properties
| Melting point: | 152.0 to 156.0 °C |
| Boiling point: | 453.9±38.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.199±0.06 g/cm3(Predicted) |
| RTECS | SQ7321132 |
| storage temp. | Inert atmosphere,Store in freezer, under -20°C |
| pka | 3.56±0.10(Predicted) |
| form | Powder |
| color | Off-white |
| λmax | 280nm(lit.) |
| CAS DataBase Reference | 2901-75-9(CAS DataBase Reference) |
Description and Uses
N-Acetyl-DL-phenylalanine is an antidepressant, used to prevent kidney damage.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| WGK Germany | 3 |
| HS Code | 2924.29.7790 |




