BD0467653
2-Bromo-1,3-diethylbenzene , 95% , 65232-57-7
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 250mg | RMB100.80 | In Stock |
|
| 1g | RMB250.40 | In Stock |
|
| 5g | RMB876.00 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Boiling point: | 78-80°C 2mm |
| Density | 1,264 g/cm3 |
| refractive index | 1.5430 |
| Flash point: | 78-80°C/2mm |
| storage temp. | Store at room temperature |
| Appearance | Colorless to light yellow Liquid |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| BRN | 2501180 |
Description and Uses
2-Bromo-1,3-diethylbenzene is used as raw material in synthetic organic chemistry.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P280a-P304+P340-P305+P351+P338-P405-P501a |
| Safety Statements | 24/25 |






![4,12-Dibromo[2.2]paracyclophane](https://img.chemicalbook.com/CAS/GIF/96392-77-7.gif)