BD1068032
2-(Piperidin-1-yl)-5-(4,4,5,5-tetramethyl-1,3,2-dioxaborolan-2-yl)pyridine , 95% , 852228-08-1
Synonym(s):
2-(Piperidin-1-yl)pyridine-5-boronic acid pinacol ester
CAS NO.:852228-08-1
Empirical Formula: C16H25BN2O2
Molecular Weight: 288.19
MDL number: MFCD06798274
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 250mg | RMB107.20 | In Stock |
|
| 1g | RMB294.40 | In Stock |
|
| 5g | RMB959.20 | In Stock |
|
| 25g | RMB3190.40 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 110-114 °C |
| Boiling point: | 427.8±30.0 °C(Predicted) |
| Density | 1.07±0.1 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | 2-8°C |
| pka | 8.65±0.31(Predicted) |
| form | solid |
| Appearance | White to off-white Solid |
| InChI | 1S/C16H25BN2O2/c1-15(2)16(3,4)21-17(20-15)13-8-9-14(18-12-13)19-10-6-5-7-11-19/h8-9,12H,5-7,10-11H2,1-4H3 |
| InChIKey | MLJZIQHWAUYAPA-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | CC1(C)OB(OC1(C)C)c2ccc(nc2)N3CCCCC3 |
Description and Uses
6-(Piperidin-1-yl)pyridine-3-boronic acid pinacol ester can be used as a reactant to synthesize:
- Aromatic copolyamides applicable as fluorescent chemosensors for the detection of Cr, Fe, and Cu ions in organic-aqueous solutions.
- Purine based P2X7receptor antagonists.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P280-P301+P312-P302+P352-P305+P351+P338 |
| WGK Germany | 3 |
| HS Code | 2933399990 |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |




![[6-(Dimethylamino)pyridin-3-yl]boronic acid](https://img.chemicalbook.com/CAS/GIF/579525-46-5.gif)

