BD8976455
5-Vinylpyrimidine-2,4(1H,3H)-dione , 95%mixTBCasstabilizer , 37107-81-6
Synonym(s):
5-Vinyl-1H-pyrimidine-2,4-dione
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 100mg | RMB687.20 | In Stock |
|
| 250mg | RMB1168.00 | In Stock |
|
| 1g | RMB3036.80 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | >300 °C (dec.) (lit.) |
| Density | 1.332±0.06 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | -20°C Freezer |
| solubility | DMSO (Slightly), Methanol (Slightly, Heated), Water |
| pka | 8.57±0.10(Predicted) |
| form | Powder |
| color | Pale Yellow to Light Beige |
| InChI | 1S/C6H6N2O2/c1-2-4-3-7-6(10)8-5(4)9/h2-3H,1H2,(H2,7,8,9,10) |
| InChIKey | ZRYZBEQILKESAW-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | C=CC1=CNC(=O)NC1=O |
Description and Uses
A new nucleoside analog active against tumor cells.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P264-P271-P280-P302+P352-P305+P351+P338 |
| target organs | Respiratory system |
| PPE | dust mask type N95 (US), Eyeshields, Gloves |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| WGK Germany | 3 |
| HS Code | 2933998090 |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
| Hazard Classifications | Eye Irrit. 2 Skin Irrit. 2 STOT SE 3 |





