BD9833455
N,N-Dimethylhexan-1-amine , 98% , 4385-04-0
CAS NO.:4385-04-0
Empirical Formula: C8H19N
Molecular Weight: 129.24
MDL number: MFCD00009522
EINECS: 224-491-8
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 1g | RMB38.40 | In Stock |
|
| 5g | RMB132.80 | In Stock |
|
| 25g | RMB462.40 | In Stock |
|
| 100g | RMB1524.00 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | -76.53°C (estimate) |
| Boiling point: | 146-150 °C (lit.) |
| Density | 0.744 g/mL at 25 °C (lit.) |
| refractive index | n |
| Flash point: | 92 °F |
| storage temp. | Flammables area |
| solubility | Miscible with methanol. |
| pka | 9.99±0.28(Predicted) |
| form | Liquid |
| Specific Gravity | 0.744 |
| color | Clear colorless |
| BRN | 1732757 |
| Stability: | Stable. Flammable. Incompatible with strong acids, strong oxidizing agents. |
| InChI | 1S/C8H19N/c1-4-5-6-7-8-9(2)3/h4-8H2,1-3H3 |
| InChIKey | QMHNQZGXPNCMCO-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | CCCCCCN(C)C |
| CAS DataBase Reference | 4385-04-0 |
Description and Uses
N,N-Dimethylhexylamine is used as an ion-pairing agent to study the poor retention of uridine diphosphate-linked intermediates on reverse phase media. It is also used in the determination of five monophosphate nucleotides in baby foods. It acts as an additive and encapsulated into the nanoparticle with salinomycin (sali), which has selective toxicity to cancer stem cells.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() ![]() GHS02,GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226-H314 |
| Precautionary statements | P210-P280-P301+P330+P331-P303+P361+P353-P305+P351+P338+P310 |
| PPE | Faceshields, Gloves, Goggles, type ABEK (EN14387) respirator filter |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 10-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2733 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 9 |
| HazardClass | 3 |
| PackingGroup | III |
| HS Code | 29211999 |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| Hazard Classifications | Eye Dam. 1 Flam. Liq. 3 Skin Corr. 1B |
| Limited Quantities | 5.0 L (1.3 gallons) (liquid) |
| Excepted Quantities | Max Inner Pack (30g or 30ml) and Max Outer Pack (1Kg or 1L) |








