BD9977747
2-(p-Tolyl)imidazo[1,2-a]pyridine , 95+% , 65964-60-5
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 1g | RMB2228.80 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 144-145 °C |
| Density | 1.11±0.1 g/cm3(Predicted) |
| storage temp. | 2-8°C |
| pka | 6.77±0.50(Predicted) |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |

![2-(p-Tolyl)imidazo[1,2-a]pyridine](https://img.chemicalbook.com/CAS/GIF/65964-60-5.gif)

![6-Methyl-2-(p-tolyl)imidazo[1,2-a]pyridine](https://img.chemicalbook.com/CAS/GIF/88965-00-8.gif)


