F364622
Poly[titanium(IV) n-butoxide] , 98 , 162303-51-7
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 100g | RMB509.60 | In Stock |
|
| 500g | RMB1692.80 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | −39 °C(lit.) |
| Boiling point: | 117℃[at 101 325 Pa] |
| Density | 1.13 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | <0.8 mm Hg ( 20 °C) |
| Flash point: | 90 °F |
| Water Solubility | 63.2g/L at 25℃ |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| LogP | 0.84 at 25℃ |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() ![]() GHS02,GHS07 |
| Hazard statements | H226-H315-H319 |
| Precautionary statements | P210-P280a-P303+P361+P353-P305+P351+P338-P501a |
| Hazard Codes | Xn,F,Xi |
| Risk Statements | 10-22-37/38-41-67 |
| Safety Statements | 16-26-36/39 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| Hazard Note | Irritant/Flammable/Moisture Sensitive |
| HazardClass | 3 |
| PackingGroup | III |

![Poly[titanium(IV) n-butoxide]](https://img.chemicalbook.com/CAS/GIF/162303-51-7.gif)






