M2131835
Di-t-butoxydiacetoxysilane , 90% , 13170-23-5
CAS NO.:13170-23-5
Empirical Formula: C12H24O6Si
Molecular Weight: 292.4
MDL number: MFCD00053874
EINECS: 236-112-3
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 100g | RMB70.40 | In Stock |
|
| 500g | RMB260.80 | In Stock |
|
| 2.5kg | RMB958.40 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | -4°C |
| Boiling point: | 102°C 5mm |
| Density | 1.02 |
| vapor pressure | 0.004-2.88Pa at 20-25℃ |
| refractive index | 1.4040 [25°C] |
| Flash point: | 95°C |
| Specific Gravity | 1.02 |
| Water Solubility | 852.1-840000mg/L at 20-25℃ |
| Hydrolytic Sensitivity | 7: reacts slowly with moisture/water |
| LogP | -0.2-1.41 at 20℃ |
| EPA Substance Registry System | Acetic acid, dianhydride with silicic acid (H4SiO4) bis(1,1-dimethylethyl) ester (13170-23-5) |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P260-P264-P280-P301+P330+P331-P303+P361+P353-P363-P304+P340-P310-P321-P305+P351+P338-P405-P501 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45-28 |
| RIDADR | 1760 |
| TSCA | TSCA listed |
| HazardClass | 8 |
| PackingGroup | II |





